Nasze oddziały X

Wydawnictwa
i czasopisma

Zobacz więcej pozycji

I CZĘŚĆ „KODEKSU BUDOWLANEGO” ZŁOŻONA PRZEZ KOMISJĘ KODYFIKACYJNĄ DO RZĄDU RP I SEJMU

Adam Kowalewski
Komisja Kodyfikacyjna Prawa Budowlanego                                                                       27 luty 2015 r.

Sprawozdanie z prac Zespołu Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Budowlanego ds. PLANOWANIA i ZAGOSPODAROWANIA PRZESTRZENNEGO

Na 52 posiedzeniu Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Budowlanego w dniu 17 grudnia 2014 roku podjęto decyzję o okresowym podziale Komisji na trzy zespoły problemowe. W ramach tej decyzji powołany został Zespół ds. PLANOWANIA i ZAGOSPODAROWANIA PRZESTRZENNEGO, który pracował w składzie w składzie: Tomasz Bąkowski, Hubert Izdebski, Adam Kowalewski (przewodniczący Zespołu), Maciej Lisicki, Eugeniusz Mzyk, Piotr Otawskii Łukasz Złakowski. Zespół otrzymał zadanie kontynuacji prac nad częścią Kodeksu regulująca planowanie przestrzenne w gminie.

Odbyły się trzy posiedzenia Zespołu,harmonogram prac przewiduje następne 5 posiedzeń do dnia 23 kwietnia 2015 roku. Członkowie Zespołu biorą również udział w posiedzeniach Komisji.

I Posiedzenie Zespołu 7 stycznia 2015 r. – prace i ustalenia.

1. Po przeanalizowaniu treści Kodeksu przyjęto, że część Kodeksu nazwana Księgą Urbanistyczną obejmie na obecnym etapie prac Działy Kodeksu dotyczącej wyłącznie planowania i zagospodarowania przestrzennego: Działy I-V oraz Dział VII. Postanowiono odłożyć prace nad Działami X i XI do następnej fazy prac Komisji, z racji na ich powiązania z prawem budowlanym. Podział zadań uzgodniono z Przewodniczącym Zespołu ds. PRAWA BUDOWLANEGO Robertem Dziwińskim.

2. Omówiono opracowywane w listopadzie i grudniu ub. roku dyskutowane i niezakończone regulacje planistycznej części Kodeksu:

2.1. Koncepcja urbanistyczna. Nową propozycję regulacji uwzględniającą wytyczne sformułowane na posiedzeniach Komisji (integracja z systemem planowania) przedstawił A. Kowalewski. Po dyskusji i wprowadzeniu poprawek projekt został zaakceptowany i wprowadzony do projektu Kodeksu.

2.2 Standardy planistyczne/urbanistyczne– przestawiony projekt przygotowany przez A. Kowalewskiego i Ł. Złakowskiego został oparty o podobne regulacje prawne w dziedzinie ochrony środowiska (zalecenie Komisji). Po dyskusji ustalono, że wymaga przeredagowania, ograniczenia zakresu i dalszego skrócenia. Projekt poprawiony będzie przedstawiony na następnym posiedzeniu Zespołu.

2.3 Instrumenty ekonomiczne (przegląd i modyfikacja). Omówiono nową koncepcję instrumentów planistycznych Kodeksu w dziedzinie ekonomicznej. Ustalono, że projekt odpowiednich zmian w Artykułach Kodeksu będzie przedstawiony na następnym posiedzeniu przez T. Bąkowskiego i Ł. Złakowskiego.

3. Przyjęto harmonogram prac Zespołu do kwietnia br. [łącznie 8 posiedzeń]. Harmonogram określił terminy przeglądu kolejnych Działów Księgi, podział zadań pomiędzy członków Zespołu oraz osoby odpowiedzialne za przygotowanie wniosków (referentów). Uzgodniono, że osoba odpowiedzialna za koordynację prac nad Działem (referent) powinna rozesłać materiał na tydzień przed posiedzeniem zespołu.

4. Przyjęto zasady metodologiczne prac Zespołu. Mają one na celu:

  • Sprawdzenie trafności rozwiązań i wewnętrznej spójności Kodeksu, zwłaszcza spójności artykułów określających zasady ogólne z artykułami, które winny zapewnić ich realizację.
  • Eliminowanie zbędnych regulacji w tym regulacji, które nie dotyczą spraw planistycznych oraz uzyskanie większej spójności merytoryczno-prawnej Kodeksu.
  • Przeanalizowanie otoczenia prawnego Kodeksu (w części planistycznej) oraz ponowne przejrzenie uwag i wniosków skierowanych do Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Budowalnego w roku 2014.

5. Ustalono, że Prace redakcyjne winny respektować przyjęte w Tezach i Projekcie Kodeksu (2014) główne rozwiązania systemowe.

II Posiedzenie Zespołu 22 stycznia 2015 r. – prace i ustalenia.

1. Ponownie omówiono regulacje dotyczące Standardów Urbanistycznych. Po długiej dyskusji przeredagowano ponownie regulacje dotyczące Standardów, ograniczone je głównie do terenów mieszkaniowych i skrócono do jednego artykułu (Art. 37) Wprowadzono dodatkowo zmiany w Art. 137, dotyczący stosowania Standardów na obszarach zabudowanych, nieobjętych aktami planowania przestrzennego. Pozostawiono do uzgodnienia w dalszych pracach jeden paragraf w Art. 37.

2. Ustalono podstawowe zasady stosowania instrumentów ekonomicznych w planowaniu miejscowym. Przyjęto, że należy wykorzystać w tym celu prognozy finansowe i wprowadzić obligatoryjne uchwały rady gminy określające skutki ekonomiczne programu rozwoju gminy, przewidzianego w aktach planowania przestrzennego,przed przystąpieniem do tych prac. Prof. T. Bakowski i Ł. Złakowski przygotują na następne posiedzenie Zespołu ostateczną redakcję artykułów Kodeksu o treści ekonomicznej (oznaczone je komentarzami w projekcie Kodeksu).

3. Zatwierdzona zaktualizowany Harmonogram prac Zespołu i podział zadań (prezentowany na posiedzeniu Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Budowlanego w dniu 14 bm.

4. Ustalono, że podstawowym dokumentem i podstawą prac Zespołu będzie aktualizowana edycja Księgi Urbanistycznej. Obecnie, jest to edycja datowana 15.01.2015.

Przyjęto następujące zasady prac redakcyjnych:Kolejne etapy prac i wprowadzane na kolejnych posiedzeniach zmiany regulacji prawnych, będą rejestrowane w kolejnych edycjach projektu Księgi Urbanistycznej w wersji RECENZJA MS Word. Artykuły dotyczące prawa budowalnego w Działach I-V i VII nie będą zmieniane, do czasu zakończenia prac nad Księgą Budowlaną.Numeracja Artykułów nie będzie zachowana, nie ma ona znaczenia bowiem program prac przewiduje w następnym etapie prac scalanie Kodeksu.

III Posiedzenie Zespołu 12 lutego 2015 r. – prace i ustalenia.

W posiedzeniu wzięła udział grupa ekspertów z Departamentu Polityki Przestrzennej z zastępcą dyrektora Panią Magdaleną Zagrzejewską.

1. Omówiono wymogi przepisów ustawy o infrastrukturze informacji przestrzennej – IIP dotyczące regulacji Kodeks Urbanistyczno-Budowlanego.

1.1 Wdrażanie wymogów jakie stwarza Infrastruktura Informacji Przestrzennej – IIP oraz system INSPIRE do systemu planowania wymaga uzupełnień w Kodeksie. Podstawowe informacje w tej sprawie przedstawił Dyrektor Departamentu Polityki Przestrzennej MIiR w swym piśmie z dnia 9 lutego br. (NK 33745/15).

1.2 Ustalono, że wprowadzenie IIP dotyczyć będzie w pierwszym rzędzie treści aktów planowania przestrzennego, a zwłaszcza szczegółowości i problematyki zapisów w projektach Studiów Uwarunkowań, MPZP i w urbanistycznych przepisach lokalnych. Określone wymogi dotyczyć będą również Rejestru Budowlanego.

1.3 Wymogi, jakie IIP postawi przed systemem planowania przestrzennego, będą uzależnione również od przygotowywanych regulacji wdrażających IIP z treścią innych zbiorów danych powiązanych z Kodeksem (nieruchomości, geodezja). W związku z tym ustalono, że konieczna jest ścisła współpraca Zespołu z Departamentem Polityki Przestrzennej MIiR i ekspertami przygotowującymi regulacje prawne IPP oraz systemu INSPIRE. Ustalono, że konieczne są spotkania robocze, pierwsze odbędzie się 19 bm., po posiedzeniu Zespołu Komisji Kodyfikacyjnej ds. Planowania.

2. Dokonano przeglądu redakcyjnego treści Działu I i II oraz przygotowanych kilkunastu propozycji zmian przez T. Bąkowskiego. Z dwoma wyjątkami przedstawione propozycje zmian przyjęto. Po dyskusji wprowadzone kilka dodatkowych zmian. Uwzględniono również uwagi przesłane przez nieobecnego na posiedzeniu Ł. Złakowskiego.

Zaakceptowana przez Zespół do dalszych prac edycja Działów I i II z wprowadzonymi zmianami stanowi edycji Księgi Urbanistycznej datowaną 15.02.2015 r.

IV Dalsze prace

Harmonogram prac przewiduje:

1. Posiedzenie IV – 5 marca 2015. Wspólna praca z Departamentem Polityki Przestrzennej nad spójnościąKsięgi Urbanistycznej z Infrastruktura Informacji Przestrzennej – IPP. Głównym zadaniem będzie zdefiniowanie zmian treści zakresu Kodeksu z racji na wymogi IIP i wytyczne Unijne. Dotyczy to zwłaszcza dokumentów planistycznych (katalogu sposobów użytkowania, treści i formy standardowych zapisów). W trakcie dalszych prac należy ustalić, co winno być regulowane w Kodeksie, a co w innych regulacjach prawnych dotyczących IIP oraz jaki będzie zakres przepisów wykonawczych i instrukcji technicznych.

2. Posiedzenie V – 12 marca 2015. Przedmiotem prac będzie Dział III (referuje H. Izdebski).

3. Następne spotkania wg. Harmonogramu.

V Planowanie ponadlokalne i planowanie rozwoju

W trakcie prac Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Budowalnego dyskutowany był problem umiejscowienia Kodeksu Urbanistyczno-Budowlanego w systemie planowania przestrzennego oraz znaczenia zapowiadanego w dokumentach rządowych integrowania planowania przestrzennego i planowania społeczno-gospodarczego w jednym systemie planowania rozwoju. Działania te są potrzebne, wymagają jednak o wiele większego nakładu prac niż przygotowanie Kodeksu Urbanistyczno-Budowlanego. Budowa zintegrowanego modelu planowania wymaga również podjęcia,przed jej rozpoczęciem, merytorycznych i politycznych decyzji o treści i zakresie takiego systemu, bowiem jego problematyka obejmie szereg Działów administracji rządowej i wiele resortów. Pozytywną okolicznością, sprzyjającą podjęciu prac jest stosunkowo bogaty dorobek prac teoretycznych w dziedzinie planowania ponadlokalnego oraz zgromadzone doświadczenia związane z planowaniem przestrzennym krajowym i wojewódzkim.

W swej obecnej postaci Kodeks zawiera regulacje wiążące decyzje planistyczne gminy z ponadlokalnymi, publicznymi inwestycjami, lecz nie istnieje akt planowania przestrzennego, który mógłby je skoordynować. Dlatego problem powiązania planowania rozwoju i inwestycji sektora publicznego (zwłaszcza krajowych) z systemem planowania przestrzennego czeka na rozwiązanie.

Kodeks_po_KKPB_25_02_15

Kodeks_OSR_26_02_15_z_popr

Kodeks_Organy_NB_wariant_z_delegaturami

KB_UZASADNIENIE_DO_KODEKSU_wersja_ostateczna_26_02_2015

KB_wdrożenie_projekt_z_25_02_2015_wersja_czysta

KB_wdrożenie_projekt_z_25_02_2015_uzasadnienie



Cookies

Ta strona używa Cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie. Szanowny Użytkowniku, zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego Rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. chcielibyśmy poinformować Cię o sposobach oraz zasadach przetwarzania Twoich danych osobowych na stronach naszego serwisu. Zapoznaj się z naszą polityką prywatności.